24 08 2011

Sıra Dışı Kızlar

EBRU AKKAŞ KUSEYRİ

Milliyet Kitap Eki'nde yayımlanmıştır.

Fantastik üçlemeler, beşlemelerle başlayan dizi kitaplar fırtınası hem yazar hem okur hem de yayıncı için kolaylık sağlıyor. Yazar, farklı konulara ve bunlara dair iletilerine kahramanını maceradan maceraya koştururken değiniyor. Okuyucu, yazarın üslubunu, kahramanını ve konuyu beğendiği zaman yeni bir arayışa girme zahmetine katlanmadan istediği okumayı yapabileceği bilinci ile hareket ediyor. Kahramanını yayımlanacak bir sonraki kitaba kadar özlüyor. Bir nevi göz yumulabilir bir tembellik. Ama okur için bu bahaneler hep hazır değil mi zaten…

Dizi kitaplar kendi içlerinde de kızlara, erkeklere yönelik olmak üzere de ayrılmaya başladı. Edebi dizilerle birlikte daha eğlenceli, kolay okunur dizilerin de çevirileri yapılmaya başladı. Geçen aylarda yayımlanan Judy Moody Geliyor, Ajan Amelia–Esrarengiz İnekler ve Güzel, Açıkgöz ve Cesur Kızlar Dizisi’nin ilk kitabı Yalancı Aynalar, kız çocuklarının ilgisini çekebilecek dizilerden birkaçı.

Megan McDonald’ın kendi çocukluğundan ve ablalarının başından geçenlerden esinlenerek kaleme aldığı dizide Judy Moody’nin maceralarını okuyoruz. Beş kız kardeşin en küçüğü olan yazar, kahramanı Judy’nin her zaman kendisi için konuştuğunu ve güçlü bir sesi olduğunu söylüyor. Bunu elbette çocukluğunda ailenin en küçüğü olarak konuşmaya fırsat bulamamasına bağlıyor.

Judy Moody Geliyor’da şimdilik yedi kitaptan oluşan dizinin ana karakterleri ile tanışıyoruz.  Doğum günü 1 Nisan olan Juddy Moddy’nin en sevdiği renk mor. Koleksiyon yapmayı seviyor ama öyle sıradan şeyleri toplamıyor. Barbie bebeklerinin kafaları ile birlikte yara bandı koleksiyonu yapıyor. Yara bandı merakı elbette doktor olmak istemesinden kaynaklanıyor. Sürekli patronluk tasladığı kardeşi Stink, kedisi Fare, en yakın arkadaşı Rocky ve onunla kanka olmaya can atan tutkal yiyen Frank ile de tanışıyoruz. Üçüncü sınıfa giden, dağınıklı saçlı Judy’i öğretmeninin verdiği ödev “Ben Kimim?” kolajını yaparken daha yakından tanıyoruz. Tüm bunlar olurken çözüm odaklı yaklaşımı, önyargıları vurgulayan metinde feminist bir söylemin de izine rastlıyoruz. Peter H. Reynolds’un resimlediği dizi sadece okurların değil sinemacıların da ilgisini çekmiş ve dizi “Judy Moody and the Not Bummer Summer” adıyla filme uyarlanmış.

Micheal Broad’ın Ajan Amelia dizisinin kahramanını da sıradan bir kız rolünde görmüyoruz. Ajan Amelia–Esrarengiz İnekler, Amelia’nın kendini bize tanıtması ile başlıyor. Resmi bir kurumla bağlantısı olmadığını en başta vurgulayan Amelia, gerekli alet edevatını sırt çantasında taşıyor, zor durumlarda kaldığında bunla da yetinmeyip becerilerini ortaya koyuyor. İlk etapta saf, sakar ve olayları tesadüfler yardımı ile çözebileceği düşüncesi ile yaklaştığımız Amelia işin hiç de öyle olmadığını bize gösteriyor. Hem de polisiye ve ajanlık işine DNA ve laboratuar karışmadan önce nasıl yapılıyorsa aynen öyle. Giz çözmede, ipuçlarını izleme de usta olduğunu her bir vakayı bize anlatırken gösteriyor. Dört kitaplık dizideki çizimler de yazara ait. 

Güzel, Açıkgöz ve Cesur Kızlar Dizisi’nde her kitabın kahramanı kız çocuğu olmakla birlikte aynı kız çocuğu olmadığı için diğer dizilerden biraz farklı. İtalyan yazar Beatrice Masini her kitapta farklı yerlerde, farklı kurallarla yaşayan bir kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Duygusal, fiziksel, çevresel etkenlerin oluşturduğu zorluklarla boğuşan bu kahramanlar sahip oldukları olumlu özellikleri daha da geliştirerek kendilerini tamamlıyor.

İlk kitap Yalancı Aynalar’da kendini aynada seyretmekten başka bir şeyle ilgilenmeyen bir annenin kızı olan minik prenses Agatha’nın hayatına bakıyoruz. Oyuncak bebek gibi arada bir kıyafetlerini çıkarıp giydiren bu anne bir cadının büyüsü ile güzelliğini yitirdiğini düşünür. Aynaların yanlış gösterdiğine ikna olmayan kraliçe bunalıma girer ve her şeyle ilgisini keser. Bu durum Agatha’yı o kadar üzer ki bir çözüm bulmak üzere saraydan kaçar. Sarayda yaşadığı hayat ile dışarıdaki hayat oldukça farklı olmasına rağmen Agatha hayatını sürdürmek için gerekli yetenek ve beceriye sahip olduğu için yolundan dönmez. Annesi hayatta yapacak daha önemli şeylerin olduğunu anladığında Agatha’nın uzaklarda olduğu ile yüzleşmesi gerekir.

Bol resimli, iri puntolu bu kitapların diğer bir özelliği ise pozitif cinsiyet ayrımı yapıyor olmaları. Kızlara günlük hayatta biçilen rollerin dışında roller veren bu dizilerde kendine güvenen, isteklerini dile getiren ve sorunların üstesinden gelen kızlar yer alıyor. Erkek çocukların da ilgisini çekebilecek bu diziler sundukları çözümlerle kızlara daha çok hitap ediyor. Kitaplar karşı cinsi merak eden erkek çocukların da ilgisini çekebilir.

166
0
0
Yorum Yaz