03 03 2011

Masal ve Efsaneler Dünyasında

EBRU AKKAŞ KUSEYRİ

Milliyet Kitap Eki'nde yayımlanmıştır.

Umberto Eco’nun Britanyalı yazar Ian Fleming’in kaleme aldığı James Bond romanlarının kurgusuyla ilgili çok basit bir çözümlemesi vardır. Bu çözümlemeye göre Bond’un patronu M, Bond’u göreve atar, Bond kötülerle karşılaşır, esir düşer, işkence görür ama bunların hiçbiri görevini başarı ile tamamlamasına engel olmaz. Tüm roman ve filmler bu kurgu üzerinedir. Umberto Eco ayrıca okuru asıl çeken şeyin bu bilindik kurgu olduğunu da ifade eder.

 Masallar ve fantastik edebiyat yapıtları için de bu kuralların geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Birbirlerinden ayrı türler olsalar da masal ve fantastik kitapların da örgüsü bellidir. Masallarda kötüler kaybeder, iyiler kazanır; fantastik edebiyatta gerçek ile düş dünyası iç içe geçer ama bunları bilmek kitabın çekiciliğine asla ve asla bir zarar vermez.

 İyilerin masalı

 Masallar herkes içindir ama özellikle çocukların ilgisini çeker, onlara yakıştırılır. Çocukların hayal dünyalarını zenginleştiren masalların arasına yepyeni bir masal daha katıldı. Levent Turhan Gümüş’ün kaleme aldığı Dalgacık ile Yakamozun Masalı, zamanlardan bir zaman, denizlerden bir denizde diye başlıyor ve bize bu denizde sürekli köpüklere bölünmekten çok sıkılan minik Dalgacığın, hayalindeki yeri bulabilmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor. Hevesle başladığı bu yolculuğunda Dalgacığa, Kaptan Nemo’dan Zümrüdüanka’ya kadar birçok dost eşlik ediyor.

 Masalcı bazen süslü püslü bazen de yalın anlatımıyla çocuklara yepyeni bir dünya sunar. Dalgacık ile Yakamozun Masalı’nın anlatıcısı korku öğelerinin yer almadığı, masal kahramanının hep iyi ve yardımseverlerle karşılaştığı bir kurguyu tercih etmiş.

 Okurken insana Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık tadını veren Dalgacık ile Yakamozun Masalı’nı İranlı illüstratör Vaghar Aghaei’nin resimlemiş. Levent Turhan Gümüş’ün ilk kitabındaki bu resimler arasında görüp görülebilecek en zarif Zümrüdüanka tasvirinin yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

67
0
0
Yorum Yaz