12 06 2011

Kırmızı Bale Pabuçları

EBRU AKKAŞ KUSEYRİ

Milliyet Kitap Eki'nde yayımlanmıştır.

İngiliz balerin Darcey Bussell, kaleme aldığı Sihirli Balerin dizisinde bale hayatından yola çıkarak çocukları bale dünyasına davet ediyor. Dizinin ilk kitabında, diğer altı kitabın da kahramanı olan, Defne ile tanışıyoruz.

Defne dokuz yaşında baleye tutkun bir kız çocuğu. Bale okuluna gidip ders almayı çok istese de ailesinin buna ayıracak bir bütçesi olmadığı için kursla katılamıyor. Evde kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Sokaklarında bir bale okulu açıldığında buraya derse gidip gelen kendi yaşıtlarını imrenerek izliyor. Bir gün camdan bale salonunu seyredip onların yaptığı hareketleri tekrar ederken okulun sahibi bu meraklı kızı fark ediyor. Madam Za-Za öğrencilerine derse devam etmelerini söyleyip Defne’nin yanına geliyor ve onu içeriye davet ediyor. Defne’ye bale pabucu olup olmadığını soran Madam Za-Za, ona bir çift kırmızı bale pabucu armağan edip yarınki dersine katılabileceğini söylüyor. Defne ders ücretini karşılamayacağını söylediğinde ise “Paranın bir önemi yok çocuğum!” deyip bu sorunu da ortadan kaldırıyor. Ailesinden de bir itiraz gelmeyince Defne’nin hayaline ulaşması çok kolay oluyor. Tıpkı peri masallarında olduğu gibi…

Defne’nin macerası da asıl bundan sonra başlıyor. Madam Za-Za’nın ona hediye ettiği kırmızı bale pabucu sadece rengi ile değil başka özellikleri ile de Defne’nin sınıf arkadaşlarınınkinden farklıdır. Defne’nin pabucu onu Sihirli Diyar’a götürür. Sihirli Diyar, bale kahramanlarının yaşadığı yerdir. Bu kahramanlardan birinin başı ne zaman sıkışsa kırmız bale pabuçları ışıldamaya başlayıp Defne’yi Sihirli Diyar’a götürür. Sihirli Diyar’da Defne birçok arkadaş edinir ama en sevdiği arkadaşı Şeker adında sihir yapabilen bir peridir. Peri, Defne’ye birçok şey öğretir ama Defne için en önemli olanı perinin ona sihrin dansın ta kendisi olduğunu söylemesidir.

Defne, altı kitaplık macerasında her bir kitapta bir bale kahramanının yardımına koşuyor. Fındıkkıran, Külkedisi, Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Mavi Kuş derken tüm baleler ve bale kahramanlarını görüyoruz dizide. Yazar Defne’ye o kadar mükemmel bir görüntü çiziyor ki onun da yardım ettiği Sihirli Diyar halkından pek bir farkı kalmıyor. Hatta problem çözme yeteneği ile onların gözünde büyük bir kahraman olup çıkıyor. Dizinin beşinci kitabına kadar sergilenen bu görüntü biraz sinir bozucu olmaya başlarken yazar Defne’nin bir iki insani yanını öne çıkarıyor ki onun bir masal kahramanı değil de insan olduğunu anlıyoruz.

Sihirli Diyar’ın elbette bir kötü karakteri de var: Kral Fare. Her kötülüğün her hin işin ardında Kral Fare var. Sihirli Diyar’da dans etmek yasak mı Kral Fare’nin işidir; kış bitmek bilmiyor mu Kral Fare’nin işidir, Külkedisi’nde saat on ikiyi vurmuyor mu hepsi ama hepsi Kral Fare’nin işidir. Kral Fare’yi alt etmekse Defne’nin işidir.

Darcey Bussell kendi bildiği bale dünyasını ve bale hikâyelerini işleyip postmodern edebiyatın nimetlerinden faydalanmış. Kitaplarında iyiler hep iyi, kötülerse sonuna kadar kötü. Bale masallarını bir kız çocuğu üzerinden aktarmış ve ne yazık ki kendini tekrarlamış.

Sihirli Balerin dizisindeki Defne’nin maceralarının anlatıldığı kitapların alt başlıkları ise şöyle; Defne ve Sihirli Bale Pabuçları, Defne ve Sihirli Kelimeler, Defne ve Maskeli Balo, Defne ve Cam Ayakkabılar, Defne ve Peri kızı ve Defne ve Doğum Günü Gösterisi. Her kitabın sonunda meraklısı için “Darcey’nin Sihirli Bale Dersi” bölümünde bale figürleri yer alıyor.

Defne son macerasında ayaklarını sıkmaya başlayan kırmızı bale pabuçlarını aslında bir başkasına vermek istemez. Ama bale öğretmenliği dışında Defne’nin akıl hocalığını da yapan Madam Za-Za ona dikkate alacağı bazı tavsiyeler verir. Yoksa Sihirli Balerin dizisinde Defne’nin maceraları bitip Gül’ün maceraları nasıl başlayabilir?

 

316
0
0
Yorum Yaz