12 06 2011

Bitmek Bilmeyen Sorular

EBRU AKKAŞ

Agos Kirk'de yayımlanmıştır.

Pim, kedi köpek yavrusu gibi etrafımızda sıkça gördüğümüz, alışkın olduğumuz bir hayvan değil. O bir karıncayiyen. Adı karıncayiyen ama o karıncanın nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyor. Annesini emmekle meşgul olduğu için karıncayı yiyebileceğini hayal dahi edemiyor. Annesinin rehberliğinde neyse o olmaya alışmaya çalışıyor. Annesi bir karıncayiyenin güçlü olması gerektiğini söylediğinde, “Güçlü olduğumu nereden bilebilirim ki?” diyerek her şeyi sorguluyor.

Pim’in sorularının ardı arkası kesilmeyen bir çocuk. Kendini keşfetmek istediği için neden, bu ne ile başlayıp hiç bitmeyen sorular sorma konusunda bir hayli yetenekli. Soru sorarken  yanıtlardan daha fazlasını beklediği ise çok belli.

Pim’in varoluş sorunları elbette kendi ile sınırlı kalmıyor. Islak burnunu evinden dışarı çıkardığında ise dost ve düşmanı olabilecek değişik hayvanlarla tanışıyor. Maymunlar, yılanlar, aslanlar, çitalar, zürafalar… Kendinden farklı arkadaşının ailesi yapısı da farklı olunca sorular yeni soruları doğuruyor. Pim, her yeni günde yeni şeyler öğreniyor ve bilgilerini biriktiriyor. Onların yapıp kendi yapamadığı şeyler olduğunu fark ettiğinde de biraz burukluk yaşıyor.

Önyargılardan uzak Pim, farklı olanı tehlikeli görmediği gibi kendine benzemeyeni de görmezden gelmiyor ya da yok etmeye çalışmıyor. Anlamak ve kavramak istiyor. Minik karıncayiyenimiz aslında gizliden gizliye felsefe yapıyor.

Çocuk ve felsefe... İlk bakışta yan yana gelmesi bile oldukça zor iki sözcük. Aslında felsefenin kavram ürettiği, çocukların da kavramları öğrenmeye çalıştığı düşünülürse o kadar da imkânsız bir birliktelik değil bu. Yeter ki bu kavramlar Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen’de olduğu gibi çocuk algısını zorlamayan bir dille anlatılabilsin.

Yazar, on bölümlük kitabında kendini ve farklılıkları küçük yaşlarda kabul etmenin gerekliliğini akıcı bir dille anlatıyor. Minik karıncayiyen kendini arayış yolculuğunda hayatı boyunca işine yarayacak şeylerle karşılaşıyor.

Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen’deki illüstrasyonlar Paul Howard’a ait. Howard’ın resimleri, hikâyenin ve Afrika’nın tüm sıcaklığını yansıtıyor.

Kitabın yazarı Jill Tomlinson’ın yazmaya başlamasının hikâyesi ise oldukça ilginç. Opera eğitimi alan Tomlinson, yaşadığı sağlık sorunları nedeni ile farklı bir alana yönelir ve gazetecilik eğitimi almaya başlar. Bu sırada gazetecilik değil de aslında çocuklar için bir şeyler yapmak istediğine karar verir ve yavru hayvan hikâyeleri yazmaya başlar.

Yazarın Karanlıktan Korkan Baykuş, Evine Dönmek İsteyen Kedi ve Hayatı Keşfetmek İsteyen Penguen kitapları geçen yıllarda Türkçeye çevrilmiş.

Sıcak bir üslubu olanJill Tomlinson’ın geceyle ile ilgili bir şeyler öğrenerek karanlıktan korkmamayı öğrenen baykuşun hikâyesini anlattığı Karanlıktan Korkan Baykuş adlı kitabı sadece çocukların değil karanlık korkusunu ile uğraşan uzmanların da dikkat çektiği bir kitap.

Yapıtları yirmi beşten fazla dile çevrilmiş Tomlinson’ın Büyümek İsteyen Goril kitabı yayına hazırlanıyor.

İlk kez 1973 yılında basılan Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen, nitelikli bir çocuk kitabının güncelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini de gösteriyor bize.

 

71
0
0
Yorum Yaz